Prace domowe

z11292182qnauka

Myśleliście kiedyś o natłoku prac domowych jakie pojawiają się w szkolnej teczce uczniów. Kończą szkołę, idą do domu, jedzą obiad i zasiadają do stołu odrabiać prace domowe, zazwyczaj do każdego przedmiotu.

Wyobraźcie sobie, że to Wy wracacie po pracy do domu, jecie obiad, a następnie zabieracie się z powrotem do pracy!

Młody człowiek potrzebuje ruchu, radości i rozwijania własnych zainteresowań. Żeby jednak rozwijać zainteresowania trzeba mieć na nie czas. Jeśli czasu nie ma zainteresowania umierają z powodu nieuleczalnej choroby „zajmę się tym potem”.

Wiem, ciężko nam zmienić sposób myślenia i nie zadać do domu chociaż jednego zadania. Myślicie, że ja nie zadaję – zadaję, ale coraz mniej. Daję termin tygodniowy. Czy to wiele zmienia? Mam taką nadzieję…

Podobno prace domowe nie zmieniają wiele w życiu naukowym ucznia, poza oczywiście tym, że uczeń nie ma czasu na życie w ogóle.

Podobno prace domowe u maluchów zupełnie nic nie zmieniają, a jeżeli do czegoś się przyczyniają to do przepaści między uczniami zadbanymi – z którymi usiądą do stołu rodzice i tymi, którym w domu nikt nie pomoże. Może warto o tym pomyśleć…

Wydawało mi się do niedawna, że rezygnacja z prac domowych dociera do naszego kraju na samym końcu – ale właśnie skończyłam czytać artykuł z angielskiej gazety, wychwalający jedną ze szkockich szkół, które postanowiły z prac domowych zrezygnować. Więc jednak jest to powolny trend zakradający się do szkół z różnych stron świata.

Z pewnością nie ma prac domowych w Finlandii, która jest numer jeden w Europie pod względem szkolnictwa.

Zastanówmy się więc, może warto nie zadawać, albo zadawać tylko od czasu do czasu?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s