O znikających gimnazjach i grupach międzyklasowych

Przedruk mojego artykułu z mlodagdynia.pl

teatr-3

Nie jest to czas sprzyjający gimnazjom, właściwie powoli można powiedzieć znikają za zakrętem. Z przykrością, ze smutkiem z wieloma doświadczonymi nauczycielami, którzy poświęcili wiele czasu, zapału i nauki na pracę z nastolatkami.

Wiadomo, dobra kadra pozostanie dobrą kadrą i za ten zakręt choć wyboistą drogą to jednak pójdzie. Pewne wydarzenia są niezależne od nas i tyle na ten temat.

Chciałam powiedzieć o tym, że szkoła i to gimnazjalna może być miejscem niezwykłym. Miejscem w którym mam taką nadzieję wszyscy czują się dobrze – i tak właśnie być powinno, gdyż bycie w szkole zajmuje naszym najmłodszym obywatelom i ich nauczycielom nieomal połowę życia.

Dobra szkoła to dobre pomysły, a dobre pomysły muszą się pojawiać i muszą być mile widziane. W naszym Gimnazjum nr 1 w Gdyni właśnie tak jest. Przytrafiła nam się dyrektorka pani Oktawia Gorzeńska z workiem pomysłów, który umiejętnie rozrzuciła po szkole, by się pięknie rozwijały. Wiadomo, gdzie nie ma chęci i z najlepszych pomysłów nic nie wyjdzie, jednak akurat u nas chęć jest u wszystkich.

Chciałabym wymienić jeden z nich, a mianowicie innowacyjny pomysł grup między-klasowych, czyli zajęć, których zamierzeniem jest rozwijanie zainteresowań wybiegających poza przedmioty i poza klasy. Zajęcia takie dodatkowo integrują uczniów w ramach całej społeczności szkolnej.

Grupy są różne od zajęć językowych, chemii, nauk przyrodniczych, poprzez teatr w języku polskim i angielskim, grupę multimedialną,  blogowania i zmiany społecznej.

Uczniowie w ramach grupy teatralnej uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych miasta i regionu, premierach teatralnych, spektaklach, festiwalach takich jak R@port, Festiwal Filmów Fabularnych. Realizują projekty edukacji teatralnej- warsztaty aktorskie, choreograficzne, scenograficzne. Tworzą scenariusze przedstawień szkolnych, przygotowują spektakle, prezentowane na forum szkoły i na konkursach. Mają szansę doskonalić swój warsztat aktorski pod okiem aktora i edukatorów teatralnych.

teatr-1

Grupa filmowa działa już drugi rok. Najpierw miało być ,,kino bez tajemnic”, ale okazało się z czasem, że tajemnic filmowych przybywa z każdym tygodniem.  Zajęcia to nie tylko oglądanie filmów.  Uczniowie poznają historię filmu, dyskutują o bohaterach bliskich młodzieży , ale również ćwiczą ,,oko” filmowca i fotografa, rozwijają kreatywność. Szukają w naszym mieście plenerów do scen ze znanych filmów (co widać na zdjęciu). Oglądają obrazy dawnych mistrzów i tworzą własne kompozycje. Uczestnicząc w warsztatach filmowych podczas  Gdyńskiego Festiwalu Filmowego tworzyli pierwsze  własne animacje poklatkowe.

plener-do-filmu-zabojstwo-w-orient-ekspresie
plener do filmu Zabójstwo w Orient Ekspresie.jpeg

Grupa projektów zmiany społecznej stara się zmieniać rzeczywistość szkolną i pozaszkolną na lepszą. Bada opinię społeczną i tworzy programy społeczne.

Dlaczego uczniowie Jedynki uczą się języków? Bo wiedzą, że warto uczyć się angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego i że jeden język obcy w obecnych czasach to za mało.

Uczniowie biorą udział w zajęciach na wyższych uczelniach, w teatrze, klubach filmowych i w muzeach, spotykają się z ciekawymi ludźmi i odwiedzają ciekawe miejsca.

W ramach grup blogerskich tworzą blogi swoje i  szkolne:

https://blogerzyzjedynki.wordpress.com/

https://sprawywazneiniewazne.wordpress.com/

Uczą się najróżniejszych rzeczy, ale najważniejsze jest to, że zdobywając nowe kompetencje świetnie się bawią na grupach prowadzonych po prostu dla nich!

Co stanie się z naszymi pomysłami po reformie – pójdą za nami do nowej szkoły!

Korzystałam z materiałów p. Doroty Brylskiej-Ziółkowskiej, Oktawii Gorzeńskiej, Bożeny Janiec,  Anny Leszczyńskiej,  Lucyny Lipińskiej i Krystyny Nowickiej-Nozdryń

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: