Na dobry początek lub kontynuację – godzina wychowawcza

To pomysł na lekcję wychowawczą, który możemy dowolnie zmieniać i wymieniać. Zabawa z kłębkiem, może mieć najróżniejszy cel i „pytanie przechodnie”.

Ja potrzebowałam akurat takiej lekcji i tak ją sobie skonstruowałam.

Co potrzebujemy:

koc, kłębek włóczki

Przebieg zajęć:

1. Dla stworzenia przyjemnej atmosfery na początek zajęć proponuję nieco zwariowaną zabawę na refleks, a jeśli grupa dopiero się poznała na utrwalenie imion, chociaż o ile znam nastoletnich chłopców, to mogą mieć spore problemy z imionami wielu koleżanek z klasy 😊
Do zabawy potrzebny jest koc lub sporych rozmiarów materiał. Dzielimy klasę na dwie grupy. Ustawiamy je po dwóch stronach koca, tak by ich nie było widać. Do koca z obydwu stron zbliża się początkowo po jednej osobie – na trzy cztery opuszczamy koc – zwycięża ten kto szybciej wykrzyknie imię. W miarę grania można zwiększyć ilość osób przy kocu.

935814_692731644085672_1716245929_n

2. Siadamy w kole z kłębkiem wełny – osoba, która zaczyna okręca sobie koniec nici wokół ręki, a resztę kłębka rzuca wybranej koleżance lub koledze, której mówi co pozytywnego o niej wie ( np. uzdolnienia, zainteresowania, coś ciekawego co zrobiła, czy ma rodzeństwo lub zwierzaka domowego itp), ta osoba robi to samo, czyli owija kawałek włóczki wokół ręki, a resztę kłębka rzuca następnej dowolnie wybranej przez siebie osobie i tak, aż do ostatniego uczestnika zabawy. Po zakończeniu kłębek po kolei wraca, każda osoba rzuca kłębek do tej od której dostała mówiąc co wie o niej.

3. Prosimy uczniów żeby zastanowili się nad jednym postanowieniem na nowy semestr. Nie muszą się nim dzielić.

4.  Podsumowujemy zabawę pozostając w okręgu „na dzisiejszych zajęciach…” ,  jeśli chcą mogą dodatkowo podzielić się swoim postanowieniem

Moja klasa zna się już 1,5 roku. Przy pierwszym zadaniu spytali, a właściwie stwierdzili, że pewnie myślę, że nie znają swoich imion. Wyprowadziłam ich z błędu mówiąc, że jest to ćwiczenie również na refleks. Co zrozumieli już przy pierwszej „odsłonie”, śmiechu było co niemiara!

Przy drugim ćwiczeniu może Wam się splątać w drodze powrotnej nitka, chociaż nie powinna – nie martwcie się – wtedy sprawdzicie, czy pamiętają kto do nich rzucał kłębek bez nitki.

Powodzenia 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s