Problemy z klasą – podejmijmy wspólne postanowienia

Zdarza się i to często, że w klasie wychowawczej dzieje się coś nie tak.

Jak rozwiązać problemy wspólnie? Oto jeden z pomysłów:

Materiały:

kartki z kołami (patrz niżej)

karteczki samoprzylepne

papier – pakowy lub kolorowy karton

1.

Po pierwsze młodzież powinna być świadoma tego, że nie ma takiej możliwości żeby wszyscy wszystkich lubili jednakowo. Warto zadać im pytanie czym jest dla nich przyjaźń i czy jest to łatwa relacja, czy może trzeba nad nią pracować.

Po takiej rozgrzewce możemy rozdać im kartkę z kołami i wyjaśnić, że tej kartki nie pokazują nikomu oraz poprosić, żeby wpisali w okręgi osoby z klasy i zastanowili się sami nad wynikiem, czy dużo osób wpisali w środkowe koło, czy dużo znalazło się w zewnętrznym, czy kogoś wpisali poza okręgi?

 

To ćwiczenie jest dla nich, więc nie pokazują swoich okręgów nikomu, natomiast trzeba się zatrzymać nad nim i porozmawiać o ich spostrzeżeniach.

2.

Dzielimy uczniów na grupy i prosimy aby zastanowili się co im się nie podoba w klasie. W międzyczasie dzielimy tablicę na dwie części.  Z jednej strony piszemy ” co jest nie tak”

Prosimy uczniów żeby podchodzili do tablicy i wpisywali hasłowo „co jest nie tak w klasie”, czytamy razem, a powtarzające się hasła ścieramy. Omawiamy wynik.

3.

Prosimy uczniów żeby zastanowili się „jak powinno być” i jednocześnie wpisujemy to z drugiej połowy tablicy. Prosimy uczniów, aby wpisali swoje przemyślenia i znów czytamy je i omawiamy.

4.

Rozdajemy uczniom karteczki samoprzylepne i prosimy, żeby każdy z nich napisał na swojej karteczce co może zrobić, „dać od siebie” żeby było lepiej – żeby było  tak „jak powinno być”.

Te karteczki przyklejamy do papieru pakowego, lub na kolorowy karton i zostawiamy w klasie.

 

Ważne jest, żeby zakończyć zajęcia rundką podsumowującą. Na przykład każda osoba mówi krótko czego ciekawego dowiedziała się na zajęciach.

Powodzenia 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s