Szkoła z edumocą – Forum wymiany inspiracji i dobrych praktyk

I oto mam za sobą moje pierwsze warsztaty przeprowadzone na dużej konferencji – niezwykłe doświadczenie i zmiana perspektywy. Tytuł warsztatu „Kreatywnie o wartościach”.

Konferencja odbyła się w Gdyni 3 marca 2018 r. Była to wielka impreza związana z edukacją dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Nasza szkoła 17 LO w Gdyni przygotowywała się do niej bardzo długo, była to wytężona praca i burza mózgów grupy entuzjastów pod przywództwem pomysłodawcy Oktawii Gorzeńskiej, praca logistyczna i praca nad warsztatami.

Ostateczny obraz konferencji składał się z kilku krótkich spotkań w Audytorium PPNT by następnie przenieść się na teren holi i sal Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni do tzw. gniazd inspiracji, w których można było posłuchać o dobrych praktykach edukacyjnych, ja miałam okazję zasłuchać się w opowieści rozśpiewane p. Ewy Drobek o wspaniałym projekcie „Żmichowska śpiewa”. Po tej części i przekąskach odbyły się warsztaty, z których jeden miałam zaszczyt i radość prowadzić.

Warsztat „Kreatywnie o wartościach” miał przenieść moich odbiorców w świat poszukiwań i odpowiedzi na wiele pytań, czasami celowo dziwnych. Dlaczego? Ponieważ największe głowy nauki twierdzą, że trzeba zmienić myślenie. „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”  powiadał Albert Einstein.

Zaczęliśmy wszystko od rozgrzewki, która pozwoliła nam stworzyć przyjazną atmosferę. W tej części i nie tylko przydał się żeliwny dzwonek.

Następnie rzuciliśmy się w wir często zmieniających się, ale powiązanych myśleniem empatycznym zadań.

Skorzystałam z przygotowanych przez siebie kart i z gry Dixit. Do zadań wplotłam nieco nowoczesnych technologii (kody QR, czytnik kodów i-nigma i padlet). Podzieliłam się swoim pomysłem na plotkowanie na padlecie.

Pisaliśmy listy, poszukiwaliśmy ważnych ludzi i umieszczaliśmy ich na wielkiej mapie przytachanej z gabinetu geograficznego, tworzyliśmy zdania wydawałoby się z niczego i dyskutowaliśmy na różne sposoby.

Początek miał drobne zawirowanie logistyczne z powodu zmiany ilości osób w grupie – musiałam podocinać moje grupowe puzzlowe kartki i poukładać w głowie co i jak oraz zmienić nieco polecenie z QR kodów.

W miarę upływu czasu widziałam, że warsztat jest ciekawy, co sprawiało mi wielką przyjemność. Faktycznie potwierdziło się to w ewaluacji – i tu jeszcze raz podziękuję uczestnikom za wspólną pracę, która przyniosła nam obopólną przyjemność i edukacyjne doświadczenie.

Garść inspiracji Kreatywnie o wartościach

Cała konferencja rozwijała się zgodnie z planem, pomagali nam nasi wspaniali uczniowie chętni do pracy i współpracy. Dla nich to również był wielki dzień – wzięli udział w edukacyjnym przedsięwzięciu, a ich pomoc była widoczna i nieoceniona.

Myślę, a nawet wiem, że cały nasz zespół wrócił do domu pełen pozytywnych emocji i z bateriami naładowanymi do maksimum, czyli do kreski dzielmy się dalej edumocą!

obrazki z myślografii rysowane przez Bogumiłę Cempę 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s