Gry miejskie i muzealne jako narzędzie nauczania

Jednym z ciekawych narzędzi do pracy z uczniami w terenie jest gra miejska. Miałam przyjemność tworzyć z koleżanką gry miejskie po Gdyni. Ich celem było zapoznanie uczniów z ciekawostkami miasta, oraz zaproszenie do kreatywnych zadań. Gry wykorzystane były na przykład w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych w czerwcu.

Dobrze jest wymyślić jakąś oprawę Waszej gry – ja wymyśliłam detektywa Eustachego 😉

Gry mogą mieć różny temat i cel.

Na potrzeby etyki stworzyłam grę miejską społeczną – przeprowadziłam uczniów ścieżką zdobywania wolności.

Innym przykładem wykorzystania gry miejskiej jest przerobienie jej na potrzeby muzeum – wykorzystanie jego zasobów do celu, który jest Wam potrzebny.

Między innymi wykorzystałam teren Muzeum Emigracji w Gdyni do lekcji etyki i i pod zupełnie innym kątem na zajęcia z blogowania. Na etykę przydała mi się nawet wystawa z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Celem gry może być zdobycie nagrody i oczywiście wiedzy – tak było w przypadku gry miejskiej na dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

Sukcesem może być też po prostu odszukanie informacji, wtedy zadanie nie łączy się z faktyczną nagrodą, ale jest ciekawą formą zajęć poza szkołą.

Uczniowie zawsze bawią się świetnie bez względu na to, czy na koniec są nagradzani nagrodą, czy zwycięstwem polegającym na znalezieniu wszystkich odpowiedzi.

Polecam ten rodzaj zabawy edukacyjnej.

Jedyną niedogodnością jest czas potrzebny na jej przygotowanie – musicie najpierw przemyśleć i przejść ścieżkę sami – po pierwsze żeby wszystko się zgadzało, po drugie żeby sprawdzić czas, jaki jest potrzebny na skończenie gry. Dlatego w przypadku długich gier warto robić ją z kimś – zawsze to przyjemniej spacerować w towarzystwie 😉

Jeśli jest to gra miejska trzeba wziąć pod uwagę również warunki pogodowe.

 

Załączam przykładową grę miejską. Tutaj punkty naliczane są za każde zadanie i każde zadanie musi być wykonane, żeby grę zaliczyć.

Inną możliwością jest wymyślenie większej liczby zadań o różnej trudności i punktacji – wtedy uczniowie dodatkowo muszą zdecydować, które zadania wybrać, a z których zrezygnować, żeby się zmieścić w czasie przeznaczonym na ukończenie gry. W takim wypadku gra staje się nieco strategiczna 😉

 

Detektyw Eustachy zaraz po przyjeździe do Gdyni postanowił odnaleźć kilka istotnych szczegółów i osób, które miały niebagatelne znaczenie dla prowadzonej przez niego sprawy. Sprawa ta łączyła się z nadchodzącym wydarzeniem w pobliskiej szkole, na którym miał pojawić się długi czerwony dywan. Jako, że na balu poza dywanem miało przechadzać się to tu to tam wiele sław kina Eustachy poproszony został o zajęciem się zabezpieczenia okolicy, a to wiązało się z wieloma niecierpiącymi zwłoki poszukiwaniami.

Jednakże Eustachy ostatnio cierpiał na rwę kulszową i mrowienie w lewej stopie postanowił, więc wynająć brygady specjalistów i zlecił im zadania jak następuje.

 

Podobał Ci się wpis – podziel się nim.
Polub moją stronę na FB

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: