TEDx i TEDed rewelacyjne materiały na lekcje i nie tylko

Chciałabym się z Wami podzielić stronami, na których możecie znaleźć fantastyczne materiały na lekcje najróżniejsze. Miałam okazję już kilka razy sprawdzić jak działają na uczniów i odnoszę wrażenie, że się podobają.

Mówię o TEDx i TEDed.

Jaka jest różnica?

TEDx to miejsce, w którym możecie znaleźć przemówienia trwające ok. 10-20 minut z najprzeróżniejszych dziedzin i z najprzeróżniejszymi ludźmi. Najwięcej materiałów jest w języku angielskim, jednak jest na TEDx również dużo nagrań w języku polskim. Jednak język to nie problem – macie ikonkę, która umożliwia wstawienie napisów w języku polskim, lub angielskim zależnie od potrzeb.

Z TEDx’a korzystałam na etyce, z różnymi materiałami, ale też z wierszem zaangażowanym – slam poetry. O tym może napiszę kilka słów więcej w innym poście. Na angielskim niesamowity jest np. TEDx  z Amy Purdy „Living Beyond Limits”.  Wypowiedź Amy Purdy jest również fantastycznym materiałem na godzinę wychowawczą – to opowieść, która rzuca na kolana.

Jak wykorzystać – zależy od potrzeb, jednym z pomysłów może być na języku wykorzystanie filmu do późniejszego wywiadu – świetne zadanie językowe, przy którym przy okazji uczniowie mogą się wiele nauczyć o życiu i empatii. Zwłaszcza, że mogą nagranie obejrzeć kilka razy w razie problemów ze zrozumieniem.

Na co należy uważać – na długość nagrań – uwaga uczniów wygasa po 8 minutach ; -) może trochę przesadzam, ale coś w tym jest – szukajcie, więc raczej krótszych nagrań.

TEDed to dla odmiany baza krótkich około 5 minutowych filmów na tematy związane ze wszystkimi dziedzinami wiedzy. Tym razem są to filmy raczej w języku angielskim. Można w nich wygenerować napisy w języku angielskim. Dodatkowym atutem są przygotowane do filmów materiały na lekcje i quizy. Po prostu rewelacja.

Jako, że jest listopad wykorzystałam film o historii cmentarzy „The Fascinating History of Cemeteries”. Świetna rzecz i na dodatek z wieloma wątkami, również z ochrony środowiska. Są również filmy o tym czy można połknąć gumę do żucia – czy to nie zainteresuje

Co tu dużo opowiadać wejdźcie na strony Tedx i TEDed sami i poszukajcie ciekawych dla Was tematów i to nie tylko na lekcje.

Dla zaciekawienia zaproszę Was na świetny wykład o tym czy szkołą zabija kreatywność „Do schools kill creativity?”– daje do myślenia, a poczucie humoru Kena Robinsona z pewnością zachęci Was do sięgnięcia po następną wypowiedź.

 

Uważasz, że to ważny wpis – podziel się nim.

Polub moją stronę na FB

Reklama

Jedna myśl na temat “TEDx i TEDed rewelacyjne materiały na lekcje i nie tylko

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: